Wednesday 2nd May 5.00pm – 8.00pm Year 10 Parents’ Evening

Dear Parents/Guardians

Please find below the details for the forthcoming Year 10 Parents’ Evening. The evening will be held on Wednesday 2nd May.

This Parents’ Evening will give you the opportunity to discuss your child’s progress with individual members of staff. Unfortunately, we are unable to offer appointments at this evening for parents to see teachers of PSHEE.  This is due to the fact that most teachers of PSHEE will also have responsibility for classes in another subject area.  Any queries regarding PSHEE should be directed to your child’s teacher either via a telephone call or, if necessary, in writing.

When making an appointment for Science, parents should book with one teacher only.  This teacher will have liaised with other staff who share responsibility for the class and will be able to summarise their views.

You will be able to book via our online Parents’ Evening booking system using the link below from Tuesday 24th April at 6pm. The booking system will close on Tuesday 1st May at 12noon. Appointments will start at 5:00pm running to 8:00pm with each appointment slot lasting 5 minutes. You will be able to book your appointment with the relevant teachers via our online booking facility which you can access via the following link:  https://kingswinchester.parentseveningsystem.co.uk/

You will need your child’s date of birth to access the site along with your email address to receive confirmation of your appointment.

Please try to access the system prior to bookings being opened if possible to identify any login issues. All being well you will receive a message telling you the evening is locked.  Once the bookings have opened and you have logged in, you will be presented with your child’s teachers to make appointments.

I would like to take this opportunity to thank all parents/guardians for their continued support.

Yours faithfully,

Mr A Chainey

Head of Year 10

 

 

Wednesday 28th March Non Uniform Day

Dear Parent/Guardian

I am writing to let you know that there will be a non-uniform day on Wednesday 28th March.

The behaviour of our pupils has been truly excellent and standards of uniform have been well maintained this term.  We hope that this reward recognises the pupils sustained efforts.

As is usual with a non-uniform day, pupils will need to be dressed in an appropriate manner for normal school work.  This includes no short, tight, or revealing clothes.  In addition they should refrain from painting their nails and conform to the usual uniform policy surrounding piercings and excessive jewellery.

We would ask that pupils remember to bring their full PE kit appropriate to any activity they may be taking part in.  I would also like to remind pupils to retrieve their bus pass and locker key from their blazer pocket before leaving home.

We are asking that, for the privilege of not wearing uniform, pupils bring in £1 which will be collected by your child’s Tutor representative on Tuesday 27th March.

We will be using the money to make donations to a number of charities nominated by each year group. As this event falls close to the Sports Relief week, we will also make a £500 contribution to this cause.

Thank you in advance for your ongoing support.

 

Yours faithfully

Mr R James

Assistant Headteacher

Oliver Whole School Production

‘We are delighted to announce our 2018 Whole School Production of Oliver!.

 

Please click here to view the rehearsal schedule

 

Headteachers Newsletter

Dear Parents/Guardians

Happy new year! I hope that you and your family have enjoyed lovely Christmas breaks and that you are now feeling thoroughly refreshed for the year ahead. The new term seems to have started really well, with Year 9 thoroughly immersed in their exams and with a purposeful and productive atmosphere all around the school.

 

Building works

You might remember that we have been working on plans for a brand new building. Four years ago, we decided to add an extra class in every year group (without changing the total number of pupils) – this allowed us to reduce the average size of a Kings’ School tutor group from 30 to 28, with a proportionate impact on the size of all the other classes. We knew we had enough teachers to do this (just) but we have always struggled to find enough rooms – your daughter/son may well have been taught in some surprising places as we have tried to squeeze everyone in.

The funds we have now obtained from the sale of the old boarding house have allowed us to afford a brand new 4-classroom block and construction work is about to start. We hope to have builders on site from February half-term (and to have a shiney new building ready to occupy by next Christmas).

The new block will be located behind the gym, on the corner of the tennis courts (one of the courts will be rotated through 90 degrees to help us fit the new building in). The Business Studies team will occupy the new rooms – we will then move some other subjects (including English, Geography, History and RS) to make optimum use of all our other rooms. The music will stop in July 2019, by which time we hope everyone will be in the right place!

An immediate implication of this exciting project will be that the PE team will need to make more intensive use of the Sarum Road courts and so parents and visitors will not be able to use these for parking after 3.30pm. I fear that there may be other inconvenience as the project progresses and I apologise in advance; we hope it will be well worth the trouble in the end.

 

Quad redevelopment

Our very wonderful Kings’ School Association have been busy fundraising (their next big event is the Comedy Night on Friday 16 March – save the date). Their current project is a major redevelopment of “the Quad”, the open space in the middle of the school where a very large proportion of the pupils spend lunchtime.

We hope to provide a new outside serving point for hot snacks and sandwiches (the “Snack Shack”!); an outside stage for music and theatrical events; a number of booths/kiosks for pupil enterprise companies; an outside chess area and also lots of new and additional seating. This work, together with the landscaping that will surround the new classroom block, should transform the quality of exterior space for the pupils and we are very excited about it. I would like to thank the KSA for all the fundraising work that has made this project possible and also to thank all those parents who have supported KSA events.

 

Instrumental music lessons 

We have some vacancies for flute, clarinet and saxophone lessons.  Please click here. This might be just the moment for your son/daughter to try something new – lots of pupils clearly get enormous pleasure from playing their musical instruments.

 

Late buses

I mentioned the changes to our bus contract in my December letter. Sadly we have not been able to negotiate a viable price and so the late buses will cease from February half-term. We know that this will make it harder for some pupils to take part in after-school activities and we are really sorry about this. However, we simply cannot afford the level of subsidy that would be required to keep the bus service running.

 

Training to teach

As I am sure you know, we are members of the Winchester Teaching School Alliance and this means that we can help you train to become a teacher! I hope you won’t be surprised that I think teaching is the very best job in the world – rewarding, varied, worthwhile and highly enjoyable AND the holidays are pretty good. The School Direct scheme that we offer is run in conjunction with the University of Winchester and offers training both for primary and secondary teaching qualifications. Applications are open now for September 2018 – you could be qualified a year later. There is more information on the WTSA website at http://www.wtsa.info/.

 

Service Children

As you may know, there is extra funding available to schools to help support children with parents in the armed forces. The Service Pupil Premium is provided by the Department for Education to enable schools to offer additional support during challenging times, which could include anything from a service parent being away, being injured on active service or even bereavement. Funds are paid directly to schools, with headteachers and governors deciding how the funds should be used.

 

Schools with service children from Year R to Year 11 are eligible to receive Service Pupil Premium, but only if the child’s name appears on the school roll as being a service child. If you think your family is eligible and we do not already know, please let us know no later than 17 January 2018.

 

For more information on eligibility, please see the links below:

https://www.gov.uk/service-premium-information-for-schools

 

Fit Fest event

We work closely with Hampshire Child and Adolescent Mental Health Services (CAMHS). They run a series of free information events for parents – a leaflet about the next one is attached. Please note that although it is free-of-charge, you do need to book.

 

Important dates

 

w/c 8 January             – Year 9 exams

11 January                  – Y11 Parents evening

26 January                  – INSET DAY

w/c 5 February            – Y11 Peter Symonds College Interviews

8 February                  – Y9 Options Information Evening

w/c 12 February          – Half Term

w/c 19 February          – Year 10 exams

w/c 26 February          – Year 10 exams

28 February                – Y9 Parents evening

w/c 12 March              – National Science Week

16 March                     – KSA Kings’ Comedy Night

29 March                     – INSET DAY

30 March – 13 April    – EASTER HOLIDAYS

 

 

Yours faithfully

 

Matthew Leeming

Headteacher

 

Sports Results

Week Ending 23rd March

Team Opponents Fixture Type Result Player of the Game
U13A Netball Romsey U13A Tournament Won 10-0
U13A Netball Kings U13B Tournament Won 9-0
U13A Netball Westgate U13B Tournament Won 12-1
U13A Netball Westgate U13A Tournament Drew 5-5
U13A Netball Perins U13A Tournament Won 8-2
U13B Netball Romsey U13A Tournament Drew 1-1
U13B Netball Westgate U13A Tournament Lost 2-7
U13B Netball Kings U13A Tournament Lost 0-9
U13B Netball Perins U13A Tournament Lost 0-10
U13A Netball Various Tournament 1st Place POT – Mae Fry
U13B Netball Various Tournament 4th Place POT – Anna Martin
U12 Boys A Hockey King Edward VI C Friendly Won 2-1 Hal Carson
U12 Boys B Hockey King Edward VI D Friendly Won 4-2 Harry Wilson
U13 Girls Football Westgate District Cup Final Lost 7-1 Maria Ferreira
U14 boys Basketball Bitterne Park District league final Lost 84-42 Romar Penaranda
U14 Boys Rugby Mountbatten League Won 32 – 0 Freddie Smith
U15 Boys Rugby PGS Hampshire 7’s Lost 0 – 21 James Winson
U15 Boys Rugby LWC Hampshire 7’s Lost 5 – 10 James Winson
U15 Boys Rugby John Hanson Hampshire 7’s Lost 5 – 21 James Winson
U15 Boys Rugby Silesian College Hampshire 7’s Lost 5 – 12 James Winson
U15 Boys Hockey Kings’ U16 B Friendly Drew 1-1 Will Hart
U16 Boys B Hockey Kings’ U15 Friendly Drew 1-1 Cain Williams
U14 Boys Hockey Kings’ U13 Friendly Won 4-1 Sam Noble
U13 Boys Hockey Kings’ U154 Friendly Lost 4-1 Matty Delara

Week Ending 16th March

Team Opponents Fixture Type Result Player of the Game
U14 Boys Hockey Bedales Friendly Drew 3-3 Will Hart
U15 Boys Hockey Bryanston Friendly Lost 4-1 Max Wedderburn
U16 boys Basketball Noadswood District league A final Won 63-34 Pietro Forconi
U12 Netball Toynbee League Won 25-0 Emelia Phillips
U13 Netball Toynbee League Won 21-3 Anna Martin
U14 Netball Toynbee League Won 11-4 Ayla Francis
U16 Netball Toynbee League Won 27-2 Sarah Kettley
U12A Netball Thornden Tournament Won 10-2 Emelia Phillips
U12A Netball Romsey Tournament Won 4-2 Nancy Munden
U12A Netball Westgate A Tournament Drew 6-6 Amy Clarke
U12A Netball Westgate B Tournament Won 8-0 Grace Cahill
U12A Netball Henry B Tournament Won 6-0 Emily Wilson
U12A Netball Various Tournament 1st Place POT- Grace Tugwell
U15 Girls Rugby Romsey County Tournament Won 25-0 Issy Davies
U15 Girls Rugby Toynbee County Tournament Won 10-5 Millie Smith
U15 Girls Rugby Priestlands County Tournament Won 10-5 Sandy Htay
U15 Girls Rugby Perins County Tournament Won 15-5 Skye Ayling
U15 Girls Rugby Noadswood County Tournament Won 15-0 Sophie Ansell
U15 Girls Rugby Mountbatten County Tournament Lost 10-5 Olivia Parker
U15 Girls Rugby Various County Tournament 2nd place overall POT – Cara Ottoway
U14 Girls Basketball Romsey League Won 54-4 Anna Lane
U12 Girls Basketball Hamble Friendly Won both games Holly Mendoza
U13 Girls Basketball Hamble Friendly Won both games Lorraine Mpofu
U14 Boys Football Wyvern District cup semi final Lost 1-1 AET 5-3 Jenson Hope
U13 boys Football John Hanson District cup semi final Won 4-2 Robert Elms
U16 Girls Football Mountbatten County Cup Semi-Final Lost 3-0 Annabelle Corrie

Team of the week is the outstanding U16 boys Basketball team following their play-off final win. A first for the boys at Kings’.

 

Week Ending 9th March

Team Opponents Fixture Type Result Player of the Game
U16 Boys Rugby Oaklands Hampshire 7s Tournament Won 15-12 Ollie Green
U16 Boys Rugby Portsmouth Grammar School Hampshire 7s Tournament Lost 41-7 Rory King
U16 Boys Rugby Lord Wandsworth College Hampshire 7s Tournament Lost 20-5 Jason Griffiths
U16 Boys Rugby Perins Hampshire 7s Tournament Lost 19-15 Kain Williams
U15 Boys Hockey Bedales Friendly Won 4-2 Eddie Wetherall
U13 Boys Hockey Churchers’ College Friendly Won 1-0 Tom Talks
U13 Boys Hockey Churchers’ College Friendly Lost 4-1 Tommy Wetherall
U14 Boys Hockey Churchers’ College Friendly Won 2-1 Tomas Popowicz
U14 Boys Hockey Churchers’ College Friendly Won 3-0 Dylan Peck
U15 Boys Football Wyvern District League Won 1-0 Isaac Ebejer
U12 Boys Football Perins League Won 5-0 Josh Loveridge
U12 Boys Football Toynbee League Lost 2-1 Alex Potts
U12 Boys Rugby PGS Friendly Lost 30 – 40 James Hilderbrant
U14 Boys Rugby PGS Friendly Won 50 – 0 Callum Patterson
U13 Boys Rugby Romsey Hampshire Cup Competition Won 10 – 5 Zak Farooq
U13 Boys Rugby Mayvile Hampshire Cup Competition Won 25 – 5 Ben Thompson
U13 Boys Rugby Priestlands Hampshire Cup Competition Lost 0 – 10 Dan Toms
U13 Boys Rugby Brookfields Hampshire Cup Competition Won 10 – 0 Matthew De Lara
U13 Boys Rugby Mountbatten Hampshire Cup Competition Lost 0 – 15 Will Mathews
U13 Boys Rugby Westgate Hampshire Cup Competition Lost 0 – 5 Dan Toms
U15 Girls Football Henry Beaufort District Cup Won 4-1 Abi Haly

Week Ending 2nd March

Team Opponents Fixture Type Result Player of the Game
U12 Girls Hockey Ditcham Park Hampshire Festival Drew 0-0 Mi-A Selman
U12 Girls Hockey Robert Mays Hampshire Festival Lost 0-1 Maia Hunter Guest
U12 Girls Hockey Alton Hampshire Festival Lost 1-2 Emma Shedden
U12 Girls Hockey Bedales Hampshire Festival Won 1-0 Amelie Nolan
U15 Girls Hockey Godolphin Friendly Won 3-0 Carla Pinear
U14 Girls Hockey Thornden Friendly Drew 0-0 Sandra Htay
U15 Girls Hockey Perins Friendly Won 10-0 Ella Chainey
U16 Girls Hockey Thornden Friendly Drew 2-2 Miranda Collings
U16 B Boys Hockey Bedales Friendly Lost 2-1 Max Targett

Week Ending 23rd February

Team Opponents Fixture Type Result Player of the Game
U12 Boys Football Westgate District Cup QF Lost 2-1 Sam Dudley
U12 Boys Football Thornden District Cup Last 16 District Cup Last 16 Won 5-3 Oscar Newby
U14 Boys Hockey Bryanston Friendly Lost 1-0 Will Hart
U15 Girls Football Mountbatten District Cup Semi-Final Lost 5-1 Natasha Pell
U14 Boys Basketball Test Valley Play Off Semi-Final Won 46-22 Romar Peneranda
U15 Boys Football Thornden District Cup Lost 4-1 Ivo Taylor

Team of the week this week is the U14 boys Basketball team, following their play off semi final win.

Week Ending 9th February

Team Opponents Fixture Type Result Player of the Game
U12 & U13 Mixed Swimming Gala Churchers Friendly Won 16 -10 Yr 7 Girl  Emily Menlove
Yr 7 Boy Jack Kneller
Yr 8 Girl Anya Wolfenden
Yr 8 Boy Will Buckenham
U16 Girls Basketball Bohunt County Cup Won 46-27 Nathalie Ahmed
U15 Girls Basketball Aldworth County Cup Won 46-38 Mae Fry
U15 Boys Rugby Priestlands Hampshire Cup Final Won 24-5 Freddie Inwood
U16 Boys Basketball Westgate District league A Play Off Semi Final Won 55-32 Pietro Forconi
U13 Boys Rugby Wyvern League Won 35-15 Jake Jupe
U12 Boys football Thornden District cup Last 16 Won 6-4 Oscar Newby
U13 Boys Hockey Ryde Hampshire In2 Hockey Championships Drew 0-0 Max Wedderburn
U13 Boys Hockey St. Johns College Hampshire In2 Hockey Championships Drew 1-1 Matty Delara
U13 Boys Hockey Forres Sandle Manor Hampshire In2 Hockey Championships Drew 0-0 Blake Sanderson
U13 Boys Hockey Durlston Court Hampshire In2 Hockey Championships Drew 1-1 Zac Farooq
U13 Boys Hockey King Edward VI Hampshire In2 Hockey Championships Lost 1-0 Joe Jenkinson
U13 Boys Hockey West Hill Hampshire In2 Hockey Championships Lost 2-0 Will Taylor
U13 Boys Hockey Walhampton Hampshire In2 Hockey Championships Won 1-0 Tommy Wetheral
U13 Girls Football Toynbee District Cup Won 4-2 Maria Ferrara
U16 Girls Football Bayhouse County Cup Quarter Final Won 11-1 Emelia Jarvis

Week Ending 2nd February

Team Opponents Fixture Type Result Player of the Game
U12A/B netball Romsey A League Drew 8-8 Nancy Munden
U13A netball Romsey League Won 27-8 Mae Fry
U14A netball Romsey League Won 15-9 Anna Lane
U16A netball Romsey League Won 19-9 Sarah Kettley
U14A netball Godolphin A Friendly Drew 12-12 Anna Lane
U14B netball Godolphin B Friendly Lost 20-1 Lucy Shire
U15B netball Godolphin A Friendly Lost 19-5 Olivia Parker
U16A netball Godolphin A Friendly Won 24-18 Maddie Newcombe
U16 Boys Basketball Bitterne Park District league A Won 71-35 Max Burns
U16 Boys Hockey PGS Hampshire Cup Tournamnet Lost 1-0 John Mark Jeffcott Calzado
U16 Boys Hockey KES Hampshire Cup Tournamnet Lost 2-0 Jack Proctor
U16 Boys Hockey Ballard Hampshire Cup Tournamnet Won 5-1 Sam Brockway
U12 Boys Hockey Perins Friendly Won 4-0 Oscar Crooks
U13 Girls Basketball Aldworth County Cup Won 66-14 Sam Corrie
U16 Boys Rugby Robert Mays Hampshire Plate Semi Final Won 22-19 Edmund Mirchandani

 

This week’s team of the week is the boys U16 hockey team for their determined and mature performances at the Hampshire Tournament.

 

Week Ending 19th January

Team Opponents Fixture Type Result Player of the Game
U12 Netball Westgate League Won 16-10 Grace Tugwell
U13 Netball Westgate League Lost 21-19 Nia Davies
U12 Netball Swanmore League Won 14-6 Grace Cahill
U13 Netball Swanmore League Won 16-1 Mimi Chainey
U13  Girls Rugby Toynbee League Won 22-19 Issy Davies
U16 Boys Hockey Bryanston Friendly Lost 4-3 Oliver Bulpett
U13 Boys B Hockey Ditcham Park Hampshrie School’s Festival Won 1-0 Joshua Reid
U13 Boys B Hockey Westgate Hampshrie School’s Festival Lost 2-1 Ben Crosswell-Hall
U13 Boys B Hockey Perins Hampshrie School’s Festival Drew 0-0 Jacob Priddle
U13 Boys B Hockey St John’s College Hampshrie School’s Festival lost 4-0 Fred Deeney
U13 Boys B Hockey Hampshire Collegiate Hampshrie School’s Festival Drew 0-0 Will Buckenham
U16 Boys Hockey Bedales U18 Friendly Lost 4-2 Sam Brockway
U13 Boys A Hockey Bryanston U14 B Friendly Won 3-0 Zac Farooq
U15 Boys Hockey Perins Friendly Drew 1-1 Nick Ellis
U15 Girls Hockey Godolphin Friendly Won 3-0 Bea Hepworth
U16 Boys Football Thornden District League Lost 2-1 Ryan Smith
U16 Girls Basketball Springfield County Cup Won 28-26 Georgia Taylor
U14 Girls Basketball Test Valley League Won 61-10 Lucy Payne

 

Week Ending 12th January

Team Opponents Fixture Type Result Player of the Game
U13 Girls Rugby Toynbee League Won 22-19 Issy Davies
U12 Girls Football Blessed Hugh Farringdon National Cup Won 4-2 Emma Shedden
U14 boys Basketball Bitterne Park District league A Won 40-41 Elijah Matthias
U16 Boys Basketball Noadswood Hampshire Cup Semi-Final Won 46-47 Max Burns
U13 Girls Basketball Aldworth County Cup Won 87-25 Grace Cahill
U14 Girls Basketball Bohunt County Cup Won 75-9 Jess Fry
U15 Boys Rugby The London Oratory School National Vase Round 5 (Last 16) Lost 15 – 17 Ollie Raisbeck
U13 Boys Hockey Perins Friendly Won 7-3 Johnny Bradshaw

Week Ending 5th January

Team Opponents Fixture Type Result Player of the Game
U12 Girls A Hockey KES Friendly Lost 1-3 Maia Hunter Guest
U12 Girls B Hockey KES Friendly Drew 0-0 Emma Sheddon
U13 Girls A Hockey KES Friendly Won 8-0 Milly Hughes
U13 Girls B Hockey KES Friendly Lost 0-2 Evie Thomas
U14 Girls Hockey Bedales Friendly Won 4-1 Sandra Htay
U14 Girls Hockey KES Friendly Lost 0-3 Mimi Chainey
U15 Girls Hockey Bryanston Friendly Won 4-1 Bea Hepworth
U15 Girls Hockey KES Friendly Won 8-0 Bea Hepworth
U16 Boys Basketball Upper Shirley High District league A Won 99-33 Pietro Forconi
U16A Netball Wyvern League Won 33-5 Astrid Williams
U14A Netball Wyvern League Won 17-3 Clara Bocci
U14 Boys Hockey Perins Friendly Won 4-0 Thomas Popowicz

 

 

Week Ending 15th December

Team Opponents Fixture Type Result Player of the Game
U16 Boys Hockey Perins Friendly Won 4-3 Ollie Green
U16 Girls Basketball Hamble League Won 25-21 Millie Smith
U16 boys Basketball Westgate District league A Won 62-8 Max Burns
U14 Boys Football Perins Friendly Won 4-0 Leon Stewart

This week’s team of the week are the girls Under 16 basketball team who enjoyed a narrow victory over Hamble despite missing a number of key players.

 

Week Ending 8th December

Team Opponents Fixture Type Result Player of the Game
U14 Boys Rugby Perins Kings Vs Perins Cup Won 36-12 Ben Stanley
U16 Boys Rugby Perins Kings Vs Perins Cup Lost 20-7 Louis Strangeway
U13 Boys Rugby Perins Kings Vs Perins Cup Drew 15-15 Patrick Dunne
U12 Boys A Rugby Perins Kings Vs Perins Cup Lost 30-10 Nicholas Moore
U12 Boys B Rugby Perins Kings Vs Perins Cup Won 35-10 Zakhos Lekkas
U15 Boys Rugby Perins Kings Vs Perins Cup Won 34-0 Jamie Carroll
U13 Girls A Rugby Perins Kings Vs Perins Cup Lost 45-15 Mia Selman
U13 Girls B Rugby Perins Kings Vs Perins Cup Won 90-70 Maia Hunter Guest
U15 Girls Rugby Perins Kings Vs Perins Cup Lost 20-5 Skye Ayling
U16 Boys Basketball Crestwood College District League A Won 36-72 Max Burns
U16 Girls Basketball Romsey League Won 21-16 Astra Tsangaris
U14 Girls Basketball Bohunt County Cup Won 59-6 Lucy Payne
U14 A Netball Swanmore League Won 20-12 Maddie Rowden
U16 A Netball Swanmore League Won 56-4 Eloise Hart
U13 A Boys Football Perins Friendly Won 8-0 Tom Henderson
U13 Boys Hockey Kings’ U14 Boys Friendly Lost 3-0 Matty Delara
U14 Boys Hockey Kings’ U13 Boys Friendly Won 3-0 Joseph Cook
U13 Girls A Football Thornden District Cup Won 1-0 Thorden Samantha Corrie
U13 Girls A Football Westgate District Cup Lost 1-0 Westgate
U13 Girls A Football Mountbatten District Cup Lost 1-0 Mountbatten

This week’s team of the week is the U16 Girls Netball team who recorded an emphatic 56-4 victory over Swanmore with a thread bear team.

Week Ending 1st December

Team Opponents Fixture Type Result Player of the Game
U16 boys Basketball Winchester College Hampshire Cup Won 63-34 Max Burns
Boccia Treloars District Tournament 2nd place Tom Kelly
U12B Netball Henry Beaufort A League Won 19-5 Emelia Philips
U13B Netball Henry Beaufort A League Won 9-5 Abi Haly
U14B Netball Henry Beaufort A League Won 16-5 Ayla Francis and Clara Bocci
U16A/B Netball Henry Beaufort A League Won 11-4 Ella Popowicz
U15 Boys Rugby St Clement Dane RFU National Plate Round 4 Won 41-0 Jack Goode
U16 Girls Basketball Romsey League Won 21-16 Astra Tsangaris
U14 Girls Hockey Bedales Friendly Won 4-1 Sandra Htay

This week’s teams of the week are the U16 boys basketball team following their excellent victory over Winchester College and the U15 boys rugby team who triumphed again.

Special mention also to the PE department for their excellent turn out and contribution to the Xmas Cracker and for organising the Kings’ end of the Kings’ Vs Perins rugby cup on Saturday which ended in a 4-4 (matches) draw.

Week Ending 24th November

Team of the week is the U14 Boys’ Football team following their nail biting penalty shoot-out win over Priestlands in the Hampshire Cup.

Team Opponents Fixture Type Result Player of the Game
U13A Netball KES Friendly Lost 28-21 Jess Fry
U13B Netball KES Friendly Lost 16-11 Holly Mediratta
U13A Girls Rugby Priory Tournament Drew 5-5
U13A Girls Rugby St George’s Tournament Drew 0-0
U13A Girls Rugby Priestlands Tournament Won 10-5
U13A Girls Rugby Testbourne Tournament Won 5-0 Player of Tournament – Abi Duxbury
U13B Girls Rugby Toynbee Tournament Won 25-5
U13B Girls Rugby Noadswood Tournament Drew 20-5
U13B Girls Rugby Ringwood Tournament Drew 15-15
U13B Girls Rugby Perins Tournament Won 15-5 Player of Tournament – Mia Selman
U13A Girls Rugby St Georges League Won 40-30 Ruby Lawrence
U14 Girls Hockey Robert Mays Trophy Won 4-0 Bea Hepworth
U14 Girls Hockey Alton Trophy Drew 0-0 Sandra Htay
U14 Girls Hockey St John’s Trophy Lost 0-1 Ellie Dawkins
U14 Girls Hockey Island Free Trophy Drew 0-0 Emily Weeks
U12 Girls Hockey Thornden Friendly Drew 0-0 Mia Selman
U13 Girls Hockey Perins Friendly Won 8-1 Mimi Chainey
U13 Girls Hockey Island Free In2Hockey Drew 0-0 Elizabeth Benzie
U13 Girls Hockey West Hill In2Hockey Lost 1-2 Mimi Chainey
U13 Girls Hockey Bedales In2Hockey Won 3-0 Milly Hughes
U13 Girls Hockey HCS In2Hockey Won 3-0 Milly Hughes
U14 Girls Hockey Thornden Friendly Won 3-1 Mimi Chainey
U14 Girls Hockey Bryanston Friendly Lost 0-1 Zippy Cornberg
U14 Girls Football Westgate National Cup Lost 5-0 Abi Haly
U12 Girls Football Weydon National Cup Won 5-0 Lara Simpson
U14 Boys Football Priestlands County Cup Won 9-8 (2-2 normal time) Michael Green
U13A girls’ rugby St Georges League Won 40-30 Ruby Lawrence
U14A Netball Mountbatten League Lost 28-7 Maddie Rowden
U16A Netball Mountbatten League Won 47-5 Sarah Kettley
U13A Netball Wyvern League Won 38-0 Jess Fry
U12A Netball Mountbatten League Drew 8-8 Ruby Davies
U13A Netball Mountbatten League Won 23-1 Mimi Chainey
U12 Boys Football Perins Friendly won 4-2 Josh Raisbeck
U14 Boys Football Perins Friendly Won 5-1 Leon Stewart
U16 Boys Football Perins Friendly Won 3-2 Max Swanbrough
U15 Boys A Table Tennis Various Consortium Tournament Fourth Place Julian Young
U15 Boys B Table Tennis Various Consortium Tournament Second Place Zac Dazley
U13 Boys A Table Tennis Various Consortium Tournament Third Place Reggie Hodan

Week Ending 18th November

Team of the week this week are the U16 Girls Basketball team following a hard fought win over Aldworth.

Team Opponents Fixture Type Result Player of the Game
U12 Boys B Football Mountbatten Friendly Lost 6-1 Joe Jenkinson
U12 Boys B Football Perins Friendly Won 5-0 Hal Carson
U12 Boys B Football Thornden Friendly Lost 4-1 Alex Whittaker
U16 Girls’ Basketball Aldworth Hampshire Cup Won 36-20 Astrid Williams
U12 Boys Rugby John Hanson Friendly Won 40 – 25 Henry Carter
U12 Boys A Football Perins Friendly Won 4-2 Josh Raisbeck

 

Week Ending 11th November

Team of the week is the U15 girls hockey team following their 4-1 demolition of Bryanston in Dorset, thanks to an outstanding team effort. Special mention also for the U15 Boys rugby team, whose success in Richmond Surrey on Friday takes them onto round 4 in the RFU National Vase competition.

Team Opponents Fixture Type Result Player of the Game
U16 boys Basketball Noadswood League Div A Lost 36-31 Pietro Farconi
U12B Netball Romsey Tournament Won 6-2 Martha Sharrock
U12B Netball Mountbatten Red Tournament Won 7-0 Emma Reid
U12B Netball Perins Tournament Lost 2-1 Emma Shedden
U12B Netball Thornden Tournament Won 7-6 Emily Wilson
U12B Netball Romsey Tournament Won 6-5 Emma Reid
U12B Netball Mountbatten Blue Tournament Won 17-1 Harriet Armstrong
U12B Netball Various Tournament 2nd Place POT Emily Wilson
U15 Girls Hockey Bryanston Friendly Won 4-1 Bea Heptworth
U16 Girls Basketball St George’s League Won 58-12 Flora Williams
U13 Girls Basketball St Edmunds Friendly Won 75-6 Mae Fry
U14 Boys Rugby Romsey League Won Jacob Hoffman
U13 Boys Rugby Bohunt Friendly Won Finlay Strangeway
U13 Boys Rugby Westgate League Lost 20-35 Jake Jupe
U13 Boys Rugby Mountbatten League Lost 15-25 Will Taylor
U15 Boys Rugby Orleans Park National Vase Round 3 Won 29-14 Freddie Inwood

2017 GCSE Results

Our initial analysis shows that 85% of Kings’ School pupils achieved 5 or more standard passes including Maths and English in their GCSEs, with 97 per cent gaining at least GCSE A* – G passes overall. The changes to the assessment system make it very difficult to make comparisons with previous years, but it appears that the pupils (and their teachers) have successfully risen to the challenge of the new courses.

We are delighted with these results which reflect the hard work of our pupils supported by their parents and the school’s staff.

Term Dates 2017 – 2018

AUTUMN TERM New Year 7, Year 11 Senior Prefects only on Tuesday 5th September 2017. All pupils return to school Wednesday 6th September 2017 Thursday, 21st December 2017
Half-term Monday, 23rd October 2017 Friday, 27th October 2017
SPRING TERM Thursday, 4th January 2018 Thursday, 29th March 2018
Half-term Monday, 12th February 2018 Friday, 16th February 2018
SUMMER TERM Monday, 16th April 2018 Friday, 20st July 2018
Half-term Monday, 28th May 2018 Friday, 1st June 2018

IN-SERVICE TRAINING DAYS 2017-2018

The following dates have been agreed as Staff In-Service Training Days.

The School will, therefore, be closed to pupils on these dates:

Monday 4th September 2017   Wednesday 20th September  2017
Friday 26th  January 2018     Thursday 29th March 2018
Monday 23rd July 2018

Term Dates 2017/2018
Term Dates 2018/2019